|

Jak si vybrat správnou matraci?

V ložnici každý náš den začíná a končí, na posteli strávíme celou třetinu života. Postel však přesto není to nejpodstatnější. Mnohem důležitější je její „výplň“ – matrace. Jak si ale vybrat tu správnou? Odpověď není jednoduchá a nedá se shrnout do jedné věty. Matrace by měla individuálně vyhovovat každému uživateli, především poměru jeho hmotnosti a výšky, který je vyjádřený indexem tělesné hmotnosti (BMI). Záleží také na zdravotním stavu uživatele a zvyklostech spaní. V následujících řádcích uvádíme několik základních rad a parametrů, na které se při výběru matrace zaměřit.

Podklad – nejdříve bychom si měli ujasnit na jaký podklad matraci uložíme. Nosný podklad může být pevný (laťový rošt, pevná celistvá deska) nebo pružný (lamelový rošt). Existují v zásadě dvě správné varianty kombinací. Varianta 1: lamelový rošt + libovolná pěnová matrace. Jestliže se rozhodnete pro rošt polohovatelný, je vhodné zvolit matraci, která také polohování zvládne. Všeobecně platí, že se lépe polohují matrace nižší a ne příliš vrstvené. Rozhodně není vhodná na polohování matrace s kokosovým vláknem. Varianta 2: pevný rošt + matrace s bonellem nebo taštičkovou pružinou. Varianta 3: pevný rošt + pěnová matrace nad 17 cm.

Ortopedické vlastnosti – matrace by měla být dostatečně přizpůsobivá, elastická (kopírování) a její výška by měla odpovídat proporcím těla (BMI). Čím je tělo uživatele „tvarovanější“, tím by měla být matrace vyšší, aby poskytla dostatečný prostor pro zaboření (kopírování). V ideálním případě by měla být páteř v rovné poloze bez zakřivení. Jen tehdy je okolní páteřní svalstvo uvolněné a zregenerované. Tlak na ramena a boky je minimální (obě partie jsou „ponořené“ do matrace), krevní oběh je tak celkem průchodný, spánek je intenzívní, hluboký a velmi komfortní.

Antialergické vlastnosti – velmi podstatný parametr, zvlášť dnes, v době přibývajících alergií. Mnoho lidí uvěřilo mýtu, že antialergická matrace různé alergie léčí, minimálně umí zahubit všechny roztoče a bakterie způsobující alergie. To na 100% nedokáže žádná matrace na světě. Pro dosažení antialergických vlastností je nejpodstatnější, aby se v jádru matrace udrželo suché klima, které neposkytuje zmiňovaným bakteriím živnou půdu a prostředí vhodné pro jejich rozmnožování. Dobrá matrace proto vyniká průdušností, především samotného jádra. Neméně důležitá je také použitá potahová látka, která dokáže svou speciální úpravou výskyt nežádoucích mikroorganismů do značné míry eliminovat.

Matrace samostatná nebo manželská – většina odborníků se jednoznačně shoduje, že je vhodnější zvolit matraci pro každého uživatele samostatně. Důvodů je několik. Různé nároky na matraci (především s ohledem na často velmi rozdílnou hmotnost a proporce uživatelů, lehčí manipulace s matrací, lehčí „navlékání a svlékání“ potahu atd. Zvlášť pokud plánujete polohovací rošty, je „manželská“ matrace téměř nesmyslnou volbou.

Údržba – jestliže má být především hygiena matrace lehko udržitelná, je vhodnou variantou potah snímatelný a určený k praní. Pokud je potah navíc oddělitelný na dvě samostatné polovice, máte možnost prát každou polovici zvlášť a tím si prodloužit jeho životnost.

A na závěr úplně nejdůležitější rada. Nejlepší způsob výběru matrace je navštívit specializovaného prodejce, který vám poskytne odborný výklad a kde budete mít možnost matraci vyzkoušet. Krátká zkouška sice není zárukou toho, že vám bude matrace dlouhodobě vyhovovat, ale váš pocit vám napoví. V každém případě je nutné respektovat rozsah BMI pro danou matraci, doporučený rošt a maximální nosnost.

Co je to BMI Index?

Přepočtem výšky a hmotnosti získáte celosvětově uznávaný index tělesné hmotnosti, anglicky Body Mass Index (BMI). Tímto přepočtem získáte hodnotu zátěže Vašeho těla na plochu matrace. Na základě této hodnoty zjistíte, jaký typ matrace je pro Vás nejvhodnější. Hodnota v tabulce u konkrétní matrace určuje, pro které BMI je matrace vhodná.

BMI = hmotnost v kg/(výška v m)²

lidi úvod

Seznamte se s námi

Firma Koberce Trend je mezinárodně působící obchodní řetězec, založen roku 1996 a k dnešnímu dni provozuje 63 maloobchodních prodejen. Koberce Trend je největší obchodní řetězec v ČR v sortimentu koberce metráž, kusové koberce, PVC a běhouny, laminátové podlahy, zdravotní matrace, garnýže, podlahové lišty a doplňky.

Provozovatel webu Limex ČR, s.r.o. jako správce osobních údajů zpracovává na tomto webu cookies potřebné pro zlepšování prostředí webových stránek, analytické účely a cílenou reklamu. Podmínky a poučení o zpracování osobních údajů.

Rozumím
x